HEART – atsparumo stiprinimo ir lavinimo pasitelkiant menus programa

Kas yra programa HEART?

HEART (angl. „Healing and Education Through the Arts“) – tai įvairias meno rūšis integruojanti psichosocialinė programa, skirta vaikams nuo 3 iki 18 metų amžiaus. Pasitelkiant skirtingas meno formas, siekiama jiems padėti geriau suprasti emocijas ir padrąsinti apie jas kalbėti.

Programa padeda vaikams suvokti ir parodyti jausmus, išgyvenimus ar idėjas emociškai palankioje aplinkoje, kurioje galima bendrauti su bendraamžiais ir gauti rūpestingą suaugusiųjų priežiūrą. Ši programa padės vaikui ugdyti pasitikėjimą savimi ir jaustis saugesniam bei stiprins norą domėtis ir mokytis naujų dalykų.

HEART gali būti naudinga ne tik kaip atsparumo stiprinimo programa, bet ir kaip menu grįstas kūrybiškas mokymosi metodas, interaktyviai ir smagiai lavinant įvairius įgūdžius: nuo matematikos ar istorijos iki užduočių, turtinančių vaikų žodyną.

HEART užduotys nuotaikingai ir linksmai įtraukia vaikus į skirtingas veiklas, kurių esmė – procesas, o ne pasiektas rezultatas. Kiekviena užsiėmimų metu paliečiama meno sritis vis kitaip padeda vaikui ugdyti kognityvinius, emocinius ir socialinius įgūdžius.

 

Atsisiųskite trumpą programos aprašą

Kodėl pasitelkiamas menas?

Įvairios meno rūšys (piešimas, tapyba, lipdymas, muzika, šokis ir judesys, vaidyba ir istorijų pasakojimas, raiškusis skaitymas) tinka kuriant vaikų fantaziją lavinančius žaidimus. Žaidimai yra natūrali vaikų kalba. Žaisdami vaikai pasitelkia savo kūrybiškumą, lavina vaizduotę, vikrumą, kognityvinius gebėjimus bei stiprina emocinį atsparumą. Kartais dėl įvairių priežasčių vaikai neturi galimybės žaisti kūrybinių žaidimų, tačiau vedami nevertinančių, empatiškų suaugusiųjų gali jų išmokti.

Žaisdami ir užsiimdami menine veikla (pvz., dainuodami, piešdami, šokdami arba vaidindami) vaikai:

  • mokosi sutelkti dėmesį ir siekti konkretaus tikslo;
  • išmoksta spręsti problemas;
  • ugdo meistriškumo jausmą, įdėdami daug pastangų, kad pasiektų tikslą;
  • įgyja daugiau pasitikėjimo savimi, o kartu – noro įveikti naujus iššūkius;
  • atsikrato įtampos ir nerimo susitelkdami į prasmingą veiklą;
  • mokosi reikšti savo mintis;
  • išreiškia jausmus, apie kuriuos sunku kalbėti;
  • lavina smulkiąją ir stambiąją motoriką;
  • įgyja socialinių įgūdžių: mokosi klausytis kitų, dalintis, sulaukti savo eilės, bendradarbiauti.

Dešimtmečius trunkantys pasauliniai tyrimai apie meno poveikį streso mažinimui, gerovei, mokymuisi ir vystymuisi bei naujausi HEART programos įvertinimai įvairiose pasaulio vietose patvirtina programos veiksmingumą.

HEART užsiėmimuose per paskutinius 10 metų iš viso jau yra dalyvavę daugiau nei 1 milijonas vaikų iš 30 skirtingų pasaulio šalių. Pastebėta, kad po programos užsiėmimų vaikai yra dažniau linkę į saviraišką bei naujų dalykų mokymąsi.

Visuomeninė organizacija „Gelbėkit vaikus“, įgyvendindama HEART programą Lietuvoje, organizuoja programos mokymus asmenims, dirbantiems su vaikais. Mokymų tikslas – parengti programos užsiėmimų grupių vadovus, vesiančius programos užsiėmimus vaikams.

Informacija apie HEART mokymus

Atsiliepimai apie programą HEART

Simona Baužienė, Klaipėdos lopšelio-darželio „Inkarėlis“ ikimokyklinio ugdymo mokytoja:

„Kai pradėjau vykdyti programą, vaikams buvo labai sunku įvardyti jausmus, pasakoti, kaip jiems sekėsi atsipalaiduoti, atlikti meninę užduotį. Bet dabar jau matau pažangą. Vaikai noriai kalba apie jausmus, pasako, ar patiko jiems užduotis, ar ne, kas patiko, kodėl. Žinoma, atsako trumpai ir greitai, nes vaikai dar labai maži. Tikiu, jog vėliau jie sugebės daugiau.

HEART programa labai veikia ir padeda. Tai daro ugdymą unikalų ir vaikams daro didelį poveikį, jie laisvesni kūryboje, kasdienybėje ir emocijų raiškoje“.

***

Simona Stapulionienė, Pasvalio lopšelio-darželio „Eglutė“ psichologė:

„Jau dabar matyti, kaip keičiasi vaikų elgesys. Palengva. Tai džiugina ir motyvuoja. Vieno HEART užsimėmimo pabaigą lydėjo klausimai „kada vėl bus HEART?“.

***

Meilė Dubosienė, Trakų pradinės mokyklos mokytoja:

„Man HEART programa kaip kažkoks stebuklas! Sujaudino mergaitė dėl savo lipdomo gyvūno, net balsu išsiverkė. HERAT užduotys kažkaip labai vaikus prakalbina. Mokyklos psichologė būna kartu, tai sakė ją pačią „išneša į kosmosą“ per užsiėmimus, tai ką jau kalbėti apie vaikus“.

***

Jolanta Noreikienė, M. Mažvydo progimnazijos soc. pedagogė:

„Neatsimenu, kada dalyvavau tokiuose patyriminiuose mokymuose. Tik grįžusi namo iškart išbandžiau „kūno žemėlapio“ užsiėmimą, paguldžiau anūkę ant ištiestų popieriaus lapų ir apibrėžiau jos kūno kontūrus. Anūkė turėjo nupiešti, pavaizduoti, kur jos kūne gyvena pyktis, po to – kur džiaugsmas. Tai tapo nuostabia proga kalbėtis apie jausmus, jų priėmimą ir valdymą. „Nėra blogai kartais pykti, tik reikia mokėti jį valdyti jį“. Tai žinutė, kurios dažnai trūksta tiek vaikams, tiek suaugusiesiems. Pyktis – natūrali emocija, ir mokėjimas jį atpažinti, priimti ir išreikšti saugiu būdu yra viena iš svarbiausių emocinio intelekto pamokų. Ir tai tik vienas įrankis, kurį atsinešiau iš šių mokymų“.

***

Ugnė Jansonė, Klaipėdos vaikų lopšelio-darželio „Inkarėlis“ auklėtoja:

„Labai džiaugiuosi HEART programa visų pirma dėl savęs. Jei atvirai, maniau, kad bus lengviau, bet pagrindinis principas „nevertinti“ labai greitai pramušo ir net streso įveikos pratimų metu, pajutau, jog liepiu „daryti taip ir nekitaip“ ir dar paraginu. Teko labai padirbėt su savimi, džiaugiuosi šituo iššūkiu sau. Kadangi vaikai 5-6 metų, vykdant veiklas pamačiau, jog jie nelabai skiria kur HEART veikla, kur paprasta ugdomoji veikla. Čia irgi pasukau galvą ir radau išeitį. Sugalvojau, jog reikia pasidaryti HEART kortelę ir įsisegti. Atėję iš ryto vaikai pamato mane su HEART kortele ir iškart supranta, kad šiandien vyks HEART veiklos. Korteles padariau ir vaikams, jtad puikiai išpildome susitarimus:

1. Būti čia ir dabar, negalvoti kas bus vėliau, ar kas buvo prieš tai, o mėgautis procesu;

2. Veiklą pradedame ir baigiame kartu – užsidėjome korteles, vadinasi, pradedam, o kai nusiimame, tada baigiame ir imamės kitų veiklų.

Vaikai vis dažniau paklausia, kada darysim HEART. Nuoširdžiai džiaugiuos iššūkiais sau ir vaikų refleksijomis po HEART veiklų“.

Daugiau informacijos teikia:

Eglė Pėčienė, Programų mentorė, visuomeninė organizacija „Gelbėkit vaikus“

El. paštas: egle.peciene@savethechildren.org

Tel. nr.: +370 683 69 828