Taline ir Helsinkyje vyko pirmasis bendradarbiaujančių Baltijos ir Šiaurės šalių susitikimas

Rugpjūčio 13-15 dienomis Taline ir Helsinkyje vyko Baltijos ir Šiaurės bendradarbiaujančių šalių atstovų susitikimas, kurio metu buvo dalinamasi vaikų teisės, kad jų nuomonė būtų išgirsta, bei vaikų įtraukties priimant sprendimus praktikomis. Susitikimas vyko įgyvendinant projektą „Bendradarbiavimo tinklas vaikų dalyvavimui skatinti Baltijos ir Šiaurės šalyse“, kurį finansuoja Šiaurės ministrų taryba. Projekte dalyvauja Estijos, Latvijos, Lietuvos ir Suomijos organizacijos.

Nepaisant to, kad visuomenėje pripažįstama vaikų dalyvavimo priimant sprendimus svarba, Baltijos regione vis dar susiduriama su keliomis kliūtimis: visuomenės požiūriu, per mažu informuotumu apie vaikų teisę dalyvauti priimant sprendimus ir vaikų įtraukties mechanizmų nepakankamumu.

Migracija, ekonominiai sunkumai, gyventojų senėjimas, lyčių nelygybė itin atsiliepia vaikų ir jaunimo gerovei, todėl į sprendimų priėmimo procesus būtina įtraukti ir juos.

Šiaurės šalys parodė teigiamą pavyzdį įgyvendindamos vaiko teisę dalyvauti, o jų taikomi įvairūs vaikų dalyvavimo mechanizmai jau funkcionuoja ir praktiškai. Įveikiant iššūkius labai svarbus nevyriausybinių organizacijų bendradarbiavimas su valstybės institucijomis, dalijimasis gerąja praktika ir galimybė mokytis.

Rugpjūčio 13 d. Taline įvyko pirmasis Baltijos ir Šiaurės šalių bendradarbiavimo projekto susitikimas, kuriame Estijos, Latvijos ir Lietuvos organizacijos turėjo galimybę susipažinti ir aptarti tiek kasdienius iššūkius, tiek jau padarytą pažangą.

14-15 dienomis projekto partnerės-organizacijos lankėsi Suomijos centrinėje vaiko gerovės sąjungoje, kur mokėsi iš Suomijos patirties bei subūrė Baltijos ir Šiaurės šalių bendradarbiavimo tinklą. Bendras šių visų organizacijų tikslas – sukurti aplinką, kurioje vaikai jaustųsi dar labiau įtraukti ir išklausyti.

„Labai svarbu suteikti galimybę pasisakyti ir sustiprinti balsą tiems vaikams, kurie nori pasidalinti savo patirtimi ir prisidėti prie mūsų visuomenės vystymosi“, – sako Vaikų teisių apsaugos sąjungos advokacijos vadovė Helen Saarnik ir pridūria, kad nors bendras vaikų ir jaunimo įsitraukimas pagerėjo, bet vis dar yra žemas. „Būtina inicijuoti kuo daugiau vaikų apklausų, kad išgirstume jų nuomonę. Taip pat, rengti daugiau specialistų, kurie gali ir moka bendrauti su vaikais bei jaunimu apie jų įtrauktį ir dalyvavimą. Lygiai taip, kaip turime daug daugiau dėmesio skirti socialiai atskirtų ir mažiau galimybių turinčių vaikų įtraukimui“.

Tris dienas trukę susitikimai suteikė daug idėjų ir įkvėpimo tolimesniam tarptautiniam bendradarbiavimui Baltijos ir Šiaurės šalyse.

Šių metų spalį planuojamas Baltijos šalių ir Švedijos nevyriausybinių organizacijų susitikimas, kuriame tikimasi sukurti geresnę nacionalinę vaikų įtraukimo praktiką.

Kurkite pokytį šiandien!

Skirkite jums priimtiną paramos sumą Lietuvos vaikų gerovės kūrimui!