Per dvejus karo metus Ukrainoje žuvo beveik 600 vaikų. Tuo tarpu saugaus prieglobsčio Europos Sąjungoje (ES) ieškantiems ukrainiečiams liko tik vieneri metai, kol baigsis galioti jiems taikomas laikinosios apsaugos statusas.
Prieš dvejus metus, 2022 m. kovo 4 d., Europos Vadovų Taryba patvirtino Laikinosios apsaugos direktyvą, kuri iš Ukrainos į ES atvykusiems vaikams ir šeimoms suteikia apsaugą iki 2025 m. kovo 5 d. Nesant ženklų, kad karas Ukrainoje galėtų baigtis bei nesant sąlygų daugeliui ukrainiečių saugiai ir ilgam grįžti į gimtąją šalį, organizacija „Save the Children“ ragina užtikrinti ilgalaikę vaikų ir jų šeimų apsaugą po įvardintos 2025 m. datos.
„ES laikina apsauga buvo gelbėjimosi ratas vaikams ir jų tėvams, globėjams, ieškantiems prieglobsčio nuo karo Ukrainoje. Per pastaruosius dvejus metus žuvo 592 vaikai, tūkstančiai sužeisti ir turėjo palikti savo namus“, – sako Willy Bergogné, organizacijos „Save the Children“ Europoje direktorius ir atstovas ES.
Pasak jo, nesant ženklų, kad kovos silpnėtų, labai svarbu, kad ES ir Europos šalių vyriausybės vaikams iš Ukrainos ir jų šeimoms suteiktų ilgalaikę apsaugą: „Neįmanoma įsivaizduoti, jog nuo karo siaubo pabėgę vaikai būtų grąžinti atgal į Ukrainą, kur jie vėl susidurtų su neįsivaizduojama rizika ir nelaimėmis, nuo kurių prieglobsčio ir ieškojo.“
Organizacijos „Save the Children“ Europoje direktoriaus ir atstovo ES teigimu, būtina, kad šalių vyriausybės ir ES vadovautųsi ilgalaikiu požiūriu, kas leistų šeimoms elgtis atitinkamai ir suteiktų joms tikrumo jausmą: „Tai užtikrintų pažeidžiamų vaikų gerovę ir stabilumą, kuris reikalingas šeimoms tam, kad jos galėtų atkurti gyvenimus neaiškios jų šalies ateities akivaizdoje“.