Internetas tapo ne tik suaugusiųjų, bet ir vaikų kasdienybe. Nors jis atveria daug galimybių, naršymas be suaugusiųjų priežiūros gali pakenkti. Organizacija „Gelbėkit vaikus“ kartu su informacinių technologijų ir skaitmeninės rinkodaros ekspertu pataria, kaip užtikrinti vaikų saugumą internete.
Kokie pavojai tyko vaikų?
Patyčios, priekabiavimas, manipuliavimas, sukčiavimas, melagienos, dirbtinio intelekto kuriami netikri vaizdai (angl. deepfake) – pavojų internete apstu.
„Grėsmė, kurios nūdienoje be galo sunku išvengti, yra priklausomybė nuo ekranų. Socialinių tinklų algoritmai ją skatina, o pernelyg ilgas laikas praleistas prie ekrano gali turėti neigiamos įtakos vaikų psichinei sveikatai ar net lemti jų ateitį. Vertybės, požiūris į pasaulį, kitus asmenis formuojasi vaikystėje, o visa informacija, kuri vaiką pasiekia, stipriai prisideda prie jo kaip asmenybės raidos.
Jau dabar matyti tam tikros tendencijos. Vaikus ir paauglius klaidina netikra interneto realybė, keri spalvingas nuomonės formuotojų gyvenimas, o netikri „socialinių tinklų pranašai“, skatinantys mesti darbus, nuobodžią kasdienybę ir siekti gero gyvenimo, sukuria klaidingą ateities ir realybės viziją“, – pastebi skaitmeninės rinkodaros agentūros „Raibec“ vadovas Remigijus Kuliešius.

Specialistas pataria naudojantis internetu išlikti budriems:
• Neįsitraukite į bendravimą su asmenimis, kurių profiliuose nėra nuotraukų ar patikimos informacijos apie juos.
• Venkite neseniai sukurtų socialinių tinklų profilių, kurie talpina tik bendrinį turinį (pvz.: dalijasi tik straipsniais, socialinių tinklų konkursais, įdėtos ne asmeninės, o tik internete rastos nuotraukos) ir nesidalija jokia informaciją, kuri atskleistų jų tapatybę. Tai gali būti ženklas, jog asmuo turi nedorų ketinimų.
• Viešai nesidalykite savo asmenine informacija, pvz.: vaikų ar namų, dokumentų nuotraukomis. Jei keliaujate, geriausia kelionės įspūdžiais dalytis jau grįžus namo. Yra atvejų, kuomet asmenų lokacija susekama, pasikėsinama į jų turtą, jie sekami ir kt.
• Venkite nurodyti savo tikslų amžių viešai.
• Nereikėtų atidarinėti elektroninių laiškų ar spausti nuorodų, jeigu jų siuntėjas jums nepažįstamas. Net jeigu laiškas atrodo saugus – prieš spausdami nuorodą, dar kartą įsitikinkite, jog taip tikrai yra.
• Galiausiai, pasikliaukite savo nuojauta. Jei kažkas kelia įtarimų, net jei tai tik maža abejonė, tai – jau ženklas, kad geriau atsiriboti ir ignoruoti šį internetinį turinį.
• Svarbu mokyti vaikus kritiškai vertinti informaciją internete ir riboti naršymo laiką naudojantis dirbtinio intelekto technologijomis.
Įsijaučia į virtualų pasaulį
Organizacijos „Gelbėkit vaikus“ psichologė Silvestra Markuckienė pataria tėvams būtinai kalbėtis su atžalomis ir mokyti juos saugaus buvimo virtualioj realybėj.

„Fantazija ir realybė mažam vaikui yra vienas ir tas pats – viena realybė. Tad jei vaikas nuo mažumės žiūri filmukus, žaidžia kompiuterinius žaidimus, nenuostabu, jog pradeda elgtis taip, tarsi jis būtų tas personažas, kurį imituoja. Tai viena realybė jam. O jeigu aplinkoj nėra, kas teikia saugumą ir priėmimą, ilgainiui vaikas išmoksta, kad ten, kur visa tai patiria – telefone ar kompiuteryje – yra jo pasaulis, kuriame ir norėtų būti.
Ten išnaudojus visas gyvybes iš naujo einu ir pagaliau pereinu į kitą lygį. Ten galiu būti tuo, kuo noriu. Ten patiriu teigiamų patirčių, kad man pavyksta, sekasi, yra draugų, gaunu patiktukų. Dėl to vaikai dažnai nesupranta, kodėl tėvai riboja tokį gėrį. Ir vaiko galvoje dėliojasi supratimas, kad tėvai tiesiog nenori, kad man būtų gerai, o tai reiškia – manęs išties nemyli. Tad būtina rūpestį, šilumą, pripažinimą rodyti vaikui, kad tai ir pajustų, o ne tik pasakyti“, – teigia psichologė.
Būtina mokyti vaiką, kaip atpažinti grėsmes internete, kaip elgtis, jei kas nutiko, kaip nustatyti saugumo parinktis. Pasak S. Markuckienės, šiltas santykis, saugus ryšys su vaiku tikroje realybėje ir bus geras priešnuodis neprasmegti jam virtualioj realybėj. Domėjimasis jo gyvenimu, laiko skyrimas bendroms veikloms (ne tik pramogoms), kalbėjimasis, ne tik kalbėjimas, dalijimasis savo patirtimis ir sunkumų įveikomis, pasitikėjimo savimi stiprinimas per pastangų matymą, ne tik per pageidaujamų rezultatų reikalavimą.
Naudingos programėlės
Skaitmeninės rinkodaros agentūros vadovas R. Kuliešius pataria tėvams pasidomėti programėlėmis, kurios padeda stebėti vaikų veiklą internete, filtruoja netinkamą turinį ir perspėja apie galimas grėsmes.

„Verta susipažinti su „Qustodio“, „Net Nanny“ ar „Bark“ programėlėmis. Be to, socialinių tinklų ir žaidimų naudojimui galima taikyti laiko ribojimus su tokiomis priemonėmis kaip „Google Family Link“ ar „Microsoft Family Safety“.
Vaikams ir paaugliams be galo svarbu suprasti, kiek melagingos informacijos slypi internete ir kiek klaidingo turinio yra kuriama. Kalbėkime su vaikais, dalykimės savo patirtimis. Pasakokime jiems apie tai, kas vyksta, kas yra gerai, kas blogai. Jei to nedarysime, tai už mus padarys internetas“, – perspėja specialistas.