Skirti vaikams paramą galite ir savo testamentu
Kiekvienas iš mūsų gali testamentu savo turtą palikti fiziniams ar juridiniams asmenims. Mes priimame testamentu paskirtus paveldėjimus ir tokiu būdu gautomis lėšomis finansuojame veiklas, skirtas vaikų gerovei užtikrinti.
Turto paveldėjimas
Paveldėti turtą galima pagal įstatymą arba testamentu. Jeigu asmuo nėra surašęs testamento, mirties atveju jo sukauptas turtas yra paveldimas vadovaujantis įstatymu.
Turto paveldėjimas pagal įstatymą
Turtą paveldint pagal įstatymą yra svarbi įpėdinių eilė, pagal kurią nusprendžiama, kas yra šio asmens turto paveldėtojai. Paveldint pagal įstatymą, lygiomis dalimis paveldi vienos eilės (aukščiausios) įpėdiniai:
- pirmos eilės – palikėjo vaikai (tarp jų ir įvaikiai) ir palikėjo vaikai, gimę po jo mirties;
- antros eilės – palikėjo tėvai (įtėviai), vaikaičiai;
- trečios eilės – palikėjo seneliai tiek iš tėvo, tiek iš motinos pusės, palikėjo provaikaičiai;
- ketvirtos eilės – palikėjo broliai ir seserys, proseneliai ir prosenelės tiek iš tėvo, tiek iš motinos pusės;
- penktos eilės – palikėjo brolio ir sesers vaikai (sūnėnai ir dukterėčios), taip pat palikėjo tėvo ir motinos broliai ir seserys (dėdės ir tetos);
- šeštos eilės – palikėjo tėvo ir motinos brolių ir seserų vaikai (pusbroliai ir pusseserės).
Pagal įstatymą, antros eilės įpėdiniai paveldi tik tada, kai nėra pirmos eilės įpėdinių arba jie nepriima ar atsisako palikimo, taip pat tuo atveju, kai iš visų pirmos eilės įpėdinių atimta paveldėjimo teisė (palikėjas gali testamente nurodyti, kad iš visų ar dalies įpėdinių atima paveldėjimo teisę). Taip pat paveldėti neturi teisės asmenys, kurie tam tikrais Lietuvos Respublikos civiliniame kodekse nurodytais priešingais teisei tyčiniais veiksmais sudarė teisinę padėtį, padarančią juos įpėdiniais. Trečios, ketvirtos, penktos ir šeštos eilės įpėdiniai paveldi, kai nėra pirmesnės eilės įpėdinių, taip pat, kai šie įpėdiniai atsisakė palikimo arba iš jų atimta paveldėjimo teisė.
Išskirtinė tvarka paveldint pagal įstatymą taikoma mirusio asmens sutuoktiniui:
- Palikėją pergyvenęs sutuoktinis paveldi pagal įstatymą arba su pirmos ar antros eilės įpėdiniais (jeigu jų yra);
- Esant pirmos eilės įpėdiniams, sutuoktinis paveldi ¼ palikimo, jeigu įpėdinių ne daugiau kaip trys, neįskaitant sutuoktinio. Jeigu įpėdinių daugiau kaip trys, sutuoktinis paveldi lygiomis dalimis su kitais įpėdiniais;
- Jeigu pirmos eilės įpėdinių nėra, o yra antros eilės įpėdinių, sutuoktiniui priklauso ½ palikimo;
- Nesant pirmos ir antros eilės įpėdinių, sutuoktinis paveldi visą palikimą (kiti, žemesnės eilės įpėdiniai tokiu atveju nieko nepaveldi).
DĖMESIO: jeigu asmuo surašo testamentą, mirties atveju jo turtas yra paveldimas testamentu, o ne pagal įstatymą.
Testamentų tipai
Oficialieji testamentai – sudaryti raštu dviem egzemplioriais ir patvirtinti notaro.
Asmeniniai testamentai – testatoriaus (asmens, paliekančio savo turtą testamentu) ranka surašyti vientisi dokumentai, kuriuose nurodomas testatoriaus vardas, pavardė, testamento sudarymo data, vieta, testatoriaus valia ir jo parašas.
DĖMESIO! Rekomenduojame sudaryti oficialųjį testamentą (pas notarą). Taip sudarytas testamentas nepasimes bei bus sudarytas teisingai. Atkreipiame dėmesį, kad namų sąlygomis be notaro surašomi testamentai (asmeniniai testamentai) ne visada galioja, nes rašantieji dažnai pamiršta nurodyti testamento oficialumui ir galiojimui būtiną informaciją – testamento sudarymo laiką, vietą ir pan. Taigi, sudarant testamentą pas notarą, išvengsite testamento surašymo klaidų bei jūsų testamentas bus tinkamai saugomas.
Turto paveldėjimas
Paveldint pagal testamentą, įpėdiniais gali būti:
- fiziniai asmenys, esantys gyvi palikėjo mirties momentu, taip pat kurie buvo pradėti jam esant gyvam ir gimė po jo mirties, bei testamente įvardyti dar nepradėti asmenys, jiems gimus;
- juridiniai asmenys (įmonės, savivaldybės, organizacijos ir kiti juridiniai vienetai), kurie egzistuoja palikėjo mirties momentu arba įsteigiami vykdant palikėjo testamente išreikštą valią.
Paprastai turtą testamentu galite skirti tam, kam esate nusprendęs, tačiau, jeigu palikėjas mirties metu turi vaikų, sutuoktinį ar tėvų, kuriems reikalingas išlaikymas, nepaisant to, kas parašyta testamente, šie žmonės gaus bent pusę turto, kurį būtų gavę, jei testamento nebūtų (t. y., galiojant paveldėjimo pagal įstatymą teisei). Tai vadinama privalomąja palikimo dalimi.
DĖMĖSIO! DĖL VISOS PATEIKTOS INFORMACIJOS BEI GALIMŲ JŪSŲ ATVEJO YPATUMŲ REKOMENDUOJAME PASITARTI SU NOTARU.