Lietuva dar turi ko pasimokyti vaikų dalyvavimo ir įtraukimo į demokratinius procesus srityje

Vaikų balsas svarbus ir turi būti girdimas. Tokia yra pagrindinė tarptautinio projekto „Baltijos – Šiaurės tinklas vaikų dalyvavimo advokacijai“ mintis ir tikslas. Nepaisant to, kad visuomenėje pripažįstama vaikų dalyvavimo priimant sprendimus svarba, Baltijos regione vis dar per mažai apie tai kalbama ir daroma, trūksta vaikų įtraukties mechanizmų. Projekto partneriai iš Lietuvos, Latvijos, Estijos, Švedijos bei Suomijos suvienijo jėgas dėl vaikų ir kartu ieškojo sprendimų. Projektą Lietuvoje įgyvendina organizacija „Gelbėkit vaikus“, o veiklas finansuoja Šiaurės ministrų tarybos Danijos biuras.

„Naujų metodų poreikis tapo svarbia priežastimi sukurti Baltijos ir Šiaurės šalių vaikų dalyvavimo advokacijos tinklą, atitinkantį Šiaurės ministrų tarybos viziją ir strateginius prioritetus siekiant socialiai tvaraus Šiaurės regiono. Estijos, Latvijos ir Lietuvos vaikų gerovės organizacijos siekia įgyti žinių apie skirtingą vaikų dalyvavimo praktiką Suomijoje ir Švedijoje. Šiaurės šalys – tai pavyzdys, kaip kasdienėje praktikoje užtikrinama vaiko teisė reikšti savo nuomonę ir kaip vaiko teisės bei jaunimo perspektyva sistemingai darys įtaką visai su jais susijusiai veiklai“, – projekto „Baltijos – Šiaurės tinklas vaikų dalyvavimo advokacijai“ svarbą apibūdina „Gelbėkit vaikus“ vadovė Laura Milčienė.

Vilniuje – prasmingos diskusijos

Vasario 10 d. Vilniuje vyko „Gelbėkit vaikus“ organizuotas seminaras „Vaikai kaip pokyčių dalyviai: patirtys ir įžvalgos“. Renginyje su vaikais dirbančios organizacijos aptarė vaikų dalyvavimą sprendimų priėmimo procesuose ir pasidalijo patirtimi, sukaupta įgyvendinant tarptautinį projektą „Baltijos – Šiaurės tinklas vaikų dalyvavimo advokacijai“. 

Seminare dalyvavo būrys kviestinių svečių, tarp jų – Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaigos, Vaikų linijos bei Šiaurės ministrų tarybos biuro atstovai. Jie dalijosi įžvalgomis apie vaikų teisių užtikrinimą, jų įtraukimo metodus. Taip pat buvo pristatyta ir šių organizacijų veikla – seminaro dalyviai turėjo progą susipažinti su įvairiomis iniciatyvomis, skatinančiomis vaikų ir jaunimo įsitraukimą į sprendimų priėmimą bei kitas socialines veiklas. 

„Labai svarbu dalintis, nes mokomės iš kitų patirties ir gerųjų praktikų, o tai mums leidžia lengviau žengti į priekį įgalinant kiekvieno vaiko balsą Lietuvoje. Šis projektas augina suaugusiųjų kompetencijas, vis dėlto suaugusieji dažnai priima sprendimą, ar įtraukti vaikus į demokratinius procesus. Kviesti dialogui skirtingas grupes dar nėra susiformavusi tradicija“, – sakė seminare dalyvavusi „Gelbėkit vaikus“ vadovė L. Milčienė.

Svarbia seminaro dalimi tapo diskusijos, kurių metu ypač akcentuota socialiai atskirtų vaikų padėtis, galimi sprendimai jų įtraukimui užtikrinti. Dalijantis patirtimi, dalyviai ne tik pasinėrė į prasmingus pokalbius, bet ir atliko praktines užduotis, siekdami geriau suprasti vaikų ir jaunimo realybę bei iššūkius. Prie seminaro prisijungė ir jaunimo atstovai iš Vaikų linijos patarėjų komandos, kurių įžvalgos praturtino diskusijas.  

Dalijosi gerąja patirtimi

Vasario 26-28 dienomis „Gelbėkit vaikus“ komanda vyko į paskutinį projekto „Baltijos – Šiaurės tinklas vaikų dalyvavimo advokacijai“ susitikimą Rygoje. 

„Susitikimo metu aptarėme projekto metu pasiektus tikslus bei patirtis, kurias įgijome bendradarbiaudami su Latvijos, Estijos, Švedijos bei Suomijos organizacijomis. Taip pat diskutavome apie dabartinius iššūkius, susijusius su vaikų dalyvavimu, ir apie tolimesnį bendradarbiavimo tinklo stiprinimą vaikų dalyvavimo klausimais regione. Baltijos šalims reikia naujo požiūrio į paramos vaikams dalyvauti mechanizmus ir sprendimus, kurie galėtų iš esmės pakeisti vaikų ir jaunimo gyvenimą, taip pat į geresnį vaikų ir jaunimo politikos plėtojimą“, – sakė „Gelbėkit vaikus“ projektinių veiklų specialistė Augustė Lygytė.

Bendri iššūkiai vaikų dalyvavimo srityje Baltijos šalyse leidžia visoms projektą įgyvendinančioms organizacijoms bendromis jėgomis juos spręsti ir skatinti vaikų dalyvavimą, šviesti visuomenę apie vaikų dalyvavimo svarbą.

„Baltijos ir Šiaurės šalių bendradarbiavimas vaikų dalyvavimo advokacijai jau padarė apčiuopiamą poveikį. Susitelkusios pagrindinės suinteresuotosios šalys turėjo progą pasidalyti gerąja patirtimi taip stiprindamos vaikų dalyvavimo sistemas visame regione. Bendradarbiaudami toliau dedame pastangas, kad vaikų balsas būtų ne tik išgirstas, bet ir aktyviai formuotų politiką, kuri turi poveikį jų gyvenimui. Rygoje įvykęs susitikimas sustiprino šio darbo svarbą. Džiaugiamės, kad galėsime pasinaudoti šiuo postūmiu, kad sukurtume ilgalaikius pokyčius“, – sakė Estijos Vaiko gerovės sąjungos advokacijos vadovė Helen Saarnik.

Planuojama ir toliau tęsti Šiaurės šalių ir Baltijos šalių bendradarbiavimą plėtojant organizacijų tinklą, dalijantis patirtimis ir kartu dalyvaujant kituose projektuose, susijusiuose su vaikų dalyvavimu.

Kurkite pokytį šiandien!

Skirkite jums priimtiną paramos sumą Lietuvos vaikų gerovės kūrimui!