Emocinės sveikatos stiprinimo programoms – JAV ambasados Lietuvoje parama

Jau skaičiuojame ketvirtus karo Ukrainoje metus. Organizacija „Gelbėkit vaikus“ nuo pirmos dienos ėmėsi padėti į Lietuvą atvykusiems vaikams ir jų šeimoms bei nėščioms moterims iš Ukrainos. Karo baisumus patyrusiems žmonėms būtina ir psichologinė pagalba. JAV ambasada Lietuvoje skyrė beveik 185 tūkst. eurų organizacijos „Gelbėkit vaikus“ projektui „Psichikos sveikatos ir psichosocialinė pagalba mokyklinio amžiaus vaikams ir jų tėvams bei globėjams“, skirtą padėti ukrainiečiams ir su jais dirbantiems specialistams.

Dėl karo į Lietuvą iš Ukrainos atvykusiems vaikams ir šeimoms buvo suteikta psichologinė pagalba, pozityvios tėvystės mokymai, vaikai dalyvavo psichosocialinės paramos programoje „TeamUp“, džiaugėsi „Geros nuotaikos“ dėžutėmis, o su karo emociškai paveiktais žmonėmis dirbantiems specialistams buvo surengti pirmosios psichologinės pagalbos vaikams mokymai.

„Svarbiausia, kad pasibaigus projekto finansavimui, pagalba ir veiklos nesustoja, nes apmokyti specialistai toliau padeda pabėgėliams. Organizacijoje „Gelbėkit vaikus“ dirba dvi ukrainietės psichologės, kurios gimtąja kalba gali konsultuoti savo tautiečius ir toliau teikti taip reikalingą emocinį palaikymą, o projekto metu apmokyti specialistai ir toliau galės naujus įgūdžius pritaikyti darbe su vaikais“, – sako organizacijos „Gelbėkit vaikus“ vadovė Laura Milčienė.

Pirmoji psichologinė pagalba

2023 metų rudenį pradėto vykdyti JAV ambasados Lietuvoje finansuoto projekto metu ukrainiečiams ir jiems padedančių nevyriausybinių organizacijų (NVO) darbuotojams buvo suteikti pirmosios psichologinės pagalbos mokymai.

Pirmoji psichologinė pagalba vaikams – tai visame pasaulyje pripažintas veiksmingas pirminės pagalbos teikimo krizinėse situacijose būdas.

„Vaikų psichikai sunku karą suvokti taip, kaip jį suvokia suaugusieji. Nors vaikai taip pat išgyvena dėl sprogimų, nerimauja dėl artimųjų, liūdi dėl netekčių, jie nepajėgūs situacijos suvokti holistiškai. Vaiko psichika daug baimių ir išgyvenimų nuslopina į pasąmonę, todėl jis gali daugiau ar mažiau ramiai išgyventi kritines akimirkas. Vis dėlto, laikui bėgant prisiminimai, kurie buvo nustumti, numalšinti, prasiveržia ir pasireiškia nerimu, baimėmis, fobijomis, padidėjusiu atsargumu ir net izoliacija“, – sako „Gelbėkit vaikus“ dirbanti psichologė Olha Yakovlieva.

Suteikus pirmąją psichologinę pagalbą tiek suaugę, tiek vaikai gali lengviau atgauti pusiausvyrą, atrasti savo stipriąsias puses ir sugebėti atsigauti.

Per pusantrų projektas „Psichikos sveikatos ir psichosocialinė pagalba mokyklinio amžiaus vaikams ir jų tėvams / globėjams“ įgyvendinimo metų, pirmosios psichologinės pagalbos vaikams mokymuose dalyvavo 102 ukrainiečiai ir lietuviai specialistai.

Pagalba vaikams – per žaidimus

Sportas ir žaidimai – vienas iš būdų, padedančių vaikams atsikratyti įtampos ir nerimo. Mažieji ukrainiečiai su malonumu dalyvavo „Gelbėkit vaikus“ rengiamuose „TeamUp“ užsiėmimuose.

„TeamUp“ – tai organizacijų „Save the Children“, „War Child“ ir UNICEF 2015 m. sukurta judėjimu ir žaidimais grįsta psichosocialinės paramos programa, skirta vaikams nuo 6 metų. Programos metu siekiama nė vieno nepalikti nuošalyje, vaikai nagrinėja baimės, pykčio, streso, konfliktų, pagarbos, patyčių, atkaklumo ir draugystės temas.

„Žaidimai yra vaikams pažįstama veikla, tad per juos lengviau stiprinti psichologinį atsparumą, paliesti įvairias socialines temas ir ugdyti naujus įgūdžius. Judėjimas ir žaidimai suteikia galimybę atsikratyti susikaupusios įtampos, vaikai mokosi, kaip kūne atpažinti savo emocijas, kaip su jomis susitvarkyti, kaip įveikti konfliktines situacijas, mokosi bendradarbiauti ir palaikyti vienas kitą“, – apie programos naudą vaikų emocinei sveikatai kalbėjo „Gelbėkit vaikus vadovė L. Milčienė.

„TeamUp“ užsiėmimuose projekto įgyvendinimo metu dalyvavo 1010 vaikų (638 ukrainiečiai ir 372 lietuviai). Taip pat buvo paruošti 84 programos „TeamUp“ fasilitatoriai.

Stresą įveikti padeda „Geros nuotaikos“ dėžutės

Labai svarbu, kad po mokymų ar psichologo konsultacijų grįžę namo mažieji ir toliau rastų būdų įveikti kylantį nerimą, todėl „TeamUp“ ir kitose „Gebėkit vaikus“ organizuojamose veiklose dalyvavę vaikai dovanų gavo emocinio atsparumo stiprinimo dėžutes, dar vadinamas „Geros nuotaikos“ dėžutėmis.

Šios dėžutės – tai 6-11 ir 12-18 metų vaikams tinkantis priemonių rinkinys, padedantis stiprinti emocinę gerovę ir įveikti stresą.

Ukrainiečių ir lietuvių vaikams iš viso buvo išdalinta 2500 emocinio atsparumo stiprinimo dėžučių.

Pozityvi tėvystė – lengvesnė kasdienybė

Organizacija „Gelbėkit vaikus“ su JAV ambasados Lietuvoje finansine parama teikė psichologines konsultacijas ukrainiečių vaikams ir pozityvios tėvystės mokymus tėvams ir globėjams.

„Tėvų kasdienybė pilna trumpalaikių problemų sprendimo: kad vaikas greičiau apsirengtų, kad pasitrauktų nuo važiuojamosios kelio dalies, kad brolis ir sesuo nustotų pyktis tarpusavyje ir pan. Trumpalaikės situacijos sukuria nemažų iššūkių ir kelia daug streso. Daugelis tėvų norėtų, kad jų vaikai gebėtų patys spręsti iškylančias problemas, kad mokėtų bendrauti. Tėvai siekia kurti ir išlaikyti stiprius ryšius su savo vaikais. Jie tikisi, kad vaikai užaugs pasitikinčiais, maloniais, atsakingais, empatiškais, motyvuotais, nenaudojančiais smurto žmonėmis, tačiau trumpalaikės tėvų reakcijos neišmokina vaikų to, ko norėtųsi, kad jie išmoktų.

Suvokus, kokiais žmonėmis norima matyti savo užaugusius vaikus, įsisąmoninami ilgalaikius auklėjimo tikslus. Trumpalaikius iššūkius bei kasdienes situacijas galima paversti galimybėmis mokant vaikus, kaip valdyti stresą, pagarbiai bendrauti, spręsti nesutarimus be smurto, atsižvelgti į kitų žmonių jausmus, siekti savo tikslų nežeidžiant aplinkinių nei fiziškai, nei emociškai“, – pozityvios tėvystės mokymų svarbą pabrėžia L. Milčienė.

JAV ambasados Lietuvoje remiamo projekto „Psichikos sveikatos ir psichosocialinė pagalba mokyklinio amžiaus vaikams ir jų tėvams bei globėjams“ (angl. Mental Health and Psychosocial Support for School-Aged Children and Their Caregivers) įgyvendinimo metu suteikta daugiau kaip 700 psichologo konsultacijų, kuriomis pasinaudojo 62 ukrainiečių vaikai ir 76 suaugusieji.

Kurkite pokytį šiandien!

Skirkite jums priimtiną paramos sumą Lietuvos vaikų gerovės kūrimui!