Alkis suvalgo vaikystę. 45 mln. mažesnių nei 5-erių metų vaikų kenčia dėl nepakankamos mitybos.

Pasaulio sveikatos organizacija prognozuoja, kad šiais metais 13,7 mln. vaikų susidurs su skaudžiomis nepakankamos mitybos pasekmėmis. Šiemet 148 milijonų vaikų iki penkerių metų vystymasis jau buvo sutrikdytas dėl nuolatinės neapankamos mitybos, o pirmieji penkeri metai yra kritiniai vaiko vystymuisi – jam sutrikus, kyla grėsmė vaikui nepasiekti savo pilno potencialo gyvenime. Darnaus vystymosi tikslai (angl. Sustainable Development Goals – SDG) numato iki 2030 metų sumažinti tokių vaikų skaičių iki 88,9 mln. Vadovaudamasi jais bei atsižvelgdama į dėl konfliktų, klimato kaitos ir ekonominių suiručių mažėjantį maisto prieinamumą, tarptautinė organizacija „Save the Children“ skelbia paramos įvairiose pasaulio šalyse badaujantiems vaikams kampaniją „Hunger Eats Childhood“ (lt. „Alkis suvalgo vaikystę) ir kviečia aukoti.

„Šiuo metu vaikai visame pasaulyje išgyvena ne vieną, o visą puokštę krizių. Konfliktai, klimato kaita, ekonominė suirutė mažina galimybes šeimoms apsirūpinti maistu ir, remiantis Pasaulio maisto programa, kelia grėsmę 153 mln. vaikų gyvybėms. Nes alkis nepripažįsta sienų, nepaiso kliūčių ir neturi ribų. Tai jėga, kuri atima iš vaiko energiją, nutildo žaidimus ir svajones paverčia dulkėmis. Vis tik, pasitelkiant mūsų pasaulinės organizacijos kompetencijas bei patirtį, ir pasikliaujant vaikų atsparumu, kartu mes galime sukurti pasaulį, kuriame vaikai gali įgyvendinti savo svajones, ugdyti išmonę ir protus bei pilnai išnaudoti savo potencialą. Kartu mes turime galią pakeisti jų gyvenimus ir panaikinti badą“, – sako „Gelbėkit vaikus“ generalinė direktorė Rasa Dičpetrienė.

Pasak jos, 45 mln. vaikų, mažesnių nei penkeri metai, kenčia dėl nepakankamos mitybos ir jų gyvybėms kyla grėsmė. Norint jas išgelbėti ir apsaugoti vaikus nuo ilgalaikės žalos sveikatai, būtina imtis skubių veiksmų. „Alkis ne tik praryja vaikų svajones, bet kelia grėsmę vaikų ateičiai. Trūkstant maisto ar esant nepilnavertei mitybai, vaikai negali mokytis, žaisti ar augti. Jie turėtų su draugais tyrinėti juos supantį pasaulį bei plėsti savo žinias klasėse. Vietoje to, jie priversti nerimauti, iš kur gauti maisto“, – dalinasi Rasa Dičpetrienė.

Tėvai imasi kraštutinių priemonių: neleidžia vaikų mokytis, siunčia dirbti, verčia tekėti

Remiantis organizacijos „Save the Children“ surinkta informacija, šiuo metu visame pasaulyje 258 mln. žmonių neturi galimybių pakankamai apsirūpinti maistu. Šeimos tam, kad kažkaip prasimaitintų, yra priverstos imtis kraštutinių priemonių, pavyzdžiui, atsisako pusryčių, pietų ar vakarienės, nebeleidžia vaikų į mokyklas, siunčia juos dirbti ar iškrausto iš namų. Kai kuriose šalyse jaunos merginos patenka į ypač didelį pavojų, nes yra verčiamos tekėti ankstyvame amžiuje. Kai kur vaikai netgi parduodami tam, kad tėvai galėtų padengti skolas ar pamaitintų kitus šeimos narius. Teritorijose, kur vyksta konfliktai ir yra nesaugu, vaikai taip pat gali būti verbuojami į ginkluotas grupes ar gaujas, pažadant jiems maistą ir apsaugą, o iš tiesų sukeliant jiems ypatingai didelį pavojų. Nors šios pasekmės ypatingai skaudžios, daugelis tėvų ir vaikų tiesiog neturi daugiau iš ko rinktis.

Tarp fizinių nepakankamos mitybos pasekmių – sumenkę vaikų gabumai mokytis, susilpnėjusi jų imuninė sistema, o tai reiškia – didesnė grėsmė sirgti įvairiomis ligomis. Taip pat silpnėja vaikų rega, keičiasi plaukų spalva, irsta raumenys, raukšlėjasi ir lupasi oda, nustoja funkcionuoti organai ir vaikai nebegali net žaisti. Badas stabdo vystymąsi, riboja potencialą, taip pat mažina suaugusiųjų pajamas. „Turime veikti dabar – sustabdykime skurdo bei alkio ratą ir pamaitinkime vaikų ateitį“, – ragina organizacijos „Gelbėkit vaikus“, pilnateisės „Save the Children“ narės, generalinė direktorė.

Kviečia aukoti – gelbėti vaikus iš skurto ir bado spąstų

Organizacija „Save the Children“ veikia 116-oje šalių. Su vietos partnerių pagalba ji vykdo mitybos programas ir teikia ilgalaikę pagalbą globaliu mastu. Pavyzdžiui, organizacijos medicinos specialistai, pasitelkdami antibiotikus ir specialiai pagamintą pieną, gydo nuo prastos mitybos kenčiančius vaikus. Jiems taip pat skiriamas daug energijos suteikiantis žemės riešutų pastos kursas, kuris aprūpina vaikus vitaminais, mineralais ir kalorijomis, kurių jiems reikia tam, kad išgyventų ir greitai atsigautų. Organizacija apmoko sveikatos darbuotojus, kaip atpažinti, diagnozuoti ir gydyti dėl nepakankamos mitybos sergančius vaikus, nelaimių zonose, kur įmanoma, tėvams dalina grynuosius, kad jie galėtų aprūpinti vaikus maistu, ten, kur prekybos vietose nebeveikia – maisto paketus bei paruoštą naudoti maistą, bei įgyvendina daug kitų priemonių, kuriomis siekia kovoti su vaikų nekankama mityba ir jo pasekmėmis.

Turėdama žinias, gerai išplėtotą tinklą ir kompetentingus darbuotojus, „Gelbėkit vaikus“ gali efektyviai įgyvendinti įvairias priemones, imtis būtinų veiksmų, bet tam organizacijai būtina visų parama. Paremti organizacijos kovą su skaudžiomis maisto nepritekliaus bei vaikų nepakankamos mitybos pasekmėmis galima aukojimo internetu portale www.aukok.lt: Pagalba viso pasaulio alkstantiems vaikams.

Kurkite pokytį šiandien!

Skirkite jums priimtiną paramos sumą Lietuvos vaikų gerovės kūrimui!