PRAĖJĘS KOVAS UKRAINOJE – PAVOJINGIAUSIAS MĖNUO VAIKAMS NUO PRAEITOS VASAROS

Ukrainoje per praėjusį mėnesį 11 vaikų žuvo ir dar 46 buvo sužeisti. Remdamasi šiais skaičiais, organizacija „Save the Children“ skelbia, jog kovas buvo pats pavojingiausias mėnuo vaikams Ukrainoje nuo 2023 m. liepos.

JT duomenimis, 2024 m. kovo mėnesį Ukrainoje žuvo arba buvo sužeisti mažiausiai 57 vaikai. Tai yra dvigubai daugiau nei vaikų žuvo ar buvo sužeista vasarį bei daugiausiai nuo praėjusių metų liepos mėnesio, kai taip pat buvo sužeisti arba žuvo 57 vaikai.

Per pirmuosius tris 2024 m. mėnesius Ukrainoje žuvo arba buvo sužeisti mažiausiai 125 vaikai arba vidutiniškai daugiau nei vienas vaikas per dieną. Tai yra 20 proc. daugiau nei buvo sužeista ar žuvo vaikų per tą patį laikotarpį 2023 metais [2].

Keturi iš vaikų, tarp kurių jauniausias – vos trijų mėnesių kūdikis, buvo sužeisti per išpuolį kovo 27 d., kai dieną vykdytų sprogdinimų Charkove metu buvo apgadinti gyvenamieji pastatai, medicinos įstaigos ir mokyklos.

Kaip pranešė JT [1], aukų skaičius didėja, nes šalyje pastebimai padaugėjo valdomų ir nevaldomų aviacinių bombų atakų.

Dėl sprogstamųjų ginklų, įskaitant raketų, bepiločių orlaivių, aviacinių bombų, artilerijos ir raketų paleidimo sistemų naudojimo žuvo arba buvo sužeista 87 proc. [3] iš visų 1957 vaikų, žuvusių ar sužeistų nuo karo Ukrainoje pradžios 2022 m. vasario mėnesį.

Sonia Khush, organizacijos „Save the Children“ Ukrainoje direktorė, sakė:

„Per pastaruosius dvejus metus nebuvo nė dienos, kad Ukrainoje nekauktų sirenos, įspėjančios apie apšaudymo ar oro antskrydžių pavojų. Raketos, bepiločiai orlaiviai ir bombos verčia vaikus valandų valandas praleisti požeminėse slėptuvėse, griauna namus ir mokyklas, žudo ir žaloja pačius vaikus, jų šeimas ir draugus.

Pastaruoju metu pastebėjome neproporcingai didelį sprogstamųjų ginklų panaudojimą apgyvendintose vietovėse, dėl kurių žuvo dešimtys žmonių ir buvo sunaikinta svarbi civilinė infrastruktūra. Tai nebegali tęstis. Vaikai neturi maldauti, kad išvengtų išpuolių ir smurto. Taikiai gyventi, augti ir vystytis – jų šventa teisė, kurią mes visi turime gerbti ir bet kokia kaina saugoti.“

Organizacija „Save the Children“ Ukrainoje veikia nuo 2014 m., nuo 2022 m. vasario mėnesio ji išplėtė savo veiklą. Organizacija, glaudžiai bendradarbiaudama su partneriais, teikia gyvenimus padedančią išsaugoti pagalbą, pavyzdžiui, maistą ir vandenį, grynųjų pinigų pervedimus bei saugias erdves, siekiant , kad šios krizės paveikti vaikai ir šeimos gautų jiems reikalingą paramą.

PASTABOS:

[1] Remiantis JT Vyriausiojo žmogaus teisių komisaro biuro (angl. „Office of the United Nations High Commissioner for Human Rights“ – OHCHR) patikrintais duomenimis, 2023 m. birželio ir liepos mėn. Ukrainoje žuvo arba buvo sužeisti po 57 vaikus. 2024 m. kovo mėn. užregistruotos 57 vaikų aukos. 

[2] Per pirmuosius tris 2024 m. mėnesius užregistruotos 125 vaikų aukos. Per tą patį laikotarpį 2023 m. užregistruotos 104 vaikų aukos.

[3] Remiantis OHCHR atnaujinta informacija apie dvejų metų aukų skaičių Ukrainoje, per dvejus karo metus iš viso žuvo arba buvo sužeisti 1885 vaikai, iš kurių 1639  žuvo nuo sprogstamųjų ginklų.

Kurkite pokytį šiandien!

Skirkite jums priimtiną paramos sumą Lietuvos vaikų gerovės kūrimui!