Pasaulyje pirmą kartą minima Tarptautinė žaidimų diena. Žaidimai kritiškai svarbūs vaikų vystymuisi

Šiandien, birželio 11 d., pirmą kartą minima Tarptautinė žaidimų diena. Ją skelbia Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja, siekdama atkreipti dėmesį į vaikų teisę žaisti.

Pasak Tarptautinę žaidimų dieną kartu su partneriais inicijavusios organizacijos „Save the Children“, žaidimas yra labai svarbus vaikų vystymuisi, mokymuisi ir gerovei. Žaisdami vaikai atlieka įvairius vaidmenis ir stiprina dėmesio koncentraciją, mokymosi įgūdžius, atmintį ir kalbą. Žaidimas taip pat leidžia vaikams tyrinėti ir suprasti juos supantį pasaulį – tai skatina kūrybiškumą ir visą gyvenimą trunkantį norą mokytis.

Remiantis Jungtinių Tautų Vaiko teisių konvencija, vaikai turi teisę žaisti. Vis tik, pasaulinis žaislų gamintojo LEGO atliktas tyrimas „Play Well Study 2024“ atskleidė, jog net apie 70 proc. suaugusiųjų šios teisės nežino. Šis rezultatas ir tapo priežastimi inicijuoti Tarptautinę žaidimų dieną.

„Vaikai visame pasaulyje turi teisę žaisti. Tai labai svarbu jų vystymuisi, gerovei ir mokymuisi, tačiau pernelyg dažnai žaidimai yra nepakankamai vertinami, jiems neteikiamas prioritetas“, – sako Anne Filorizzo Pla, organizacijos „Save the Children“ Psichikos sveikatos ir psichosocialinės paramos vadovė. Pasak jos, žaidimas ypač svarbus vaikams, patyrusiems emociškai sunkių išgyvenimų ar jaučiantiems nerimą: „Žaisdami vaikai gali tyrinėti savo emocijas ir išgyvenimus bei bent dalinai grįžti į įprastą būseną.“

„Mūsų, suaugusiųjų, pareiga – sudaryti vaikams sąlygas žaisti, nesvarbu, kur: namuose, mokykloje ar bendruomenėje. Tarptautinė žaidimų diena primena, kad žaisdami su vaikais netampame mažiau suaugę. Tai parodo mūsų rūpestį ir įsipareigojimą vaikų sveikam vystymuisi, padeda suprasti jų pasaulį ir tai, kas juos neramina“, – sako A. Filorizzo Pla.

Vaikų galimybei žaisti gali turėti įtakos lytis, amžius, šeimos pajamos ir negalia. Remiantis pasauliniais duomenimis, mergaitėms dažnai tenka neproporcingai didelė namų ruošos darbų našta. Tai riboja jų laiką žaidimams ir kūrybinei veiklai bei, kaip atskleidė 2023 m. birželio mėn. „Save the Children“ atlikta analizė, turi įtakos jų pasitikėjimui savimi ir ateities siekiams.

Vaikai, gyvenantys nuo konfliktų ar stichinių nelaimių nukentėjusiose vietovėse, žymiai rečiau turi galimybių žaisti saugiai. 44 proc. vaikų konfliktų paveiktose šalyse ir 38 proc. stichinių nelaimių paveiktose vietovėse nurodė, kad jie neturi saugių vietų žaisti. Tuo tarpu, kaip rodo Vaikų ir jaunimo patarėjų grupės atliktos daugiau nei 10 000 vaikų ir jaunuolių apklausos visame pasaulyje, globaliai galimybės saugiai žaisti neturi vidutiniškai 22 proc. vaikų.

Žaidimas yra viena pagrindinių organizacijos „Save the Children“ darbo priemonių. Krizių metu organizacijos vaikams pritaikytos erdvės tampa saugiomis vietomis žaisti ir atsigauti po slegiančių išgyvenimų. „Save the Children“ ir LEGO programa „Girls Unstoppable“

(angl. „Merginos nesustabdomos“) išlaisvina mergaites nuo namų ruošos darbų, kad jos galėtų žaisti ir kelti joms rūpimus klausimus.

Daugiau informacijos apie organizacijos „Save the Children“ požiūrį į žaidimu čia.

Kurkite pokytį šiandien!

Skirkite jums priimtiną paramos sumą Lietuvos vaikų gerovės kūrimui!