Šiandien, Tarptautinės mergaičių dienos proga paskelbtas tarptautinio tinklo „Save the Children“ atliktas tyrimas parodė, jog daugiau, nei 22 000 nepilnamečių mergaičių per metus miršta besilaukdamos ir gimdydamos vaikus, kurių buvo priverstos susilaukti santuokoje.
Didžiausias vaikų santuokų skaičius fiksuojamas Vakarų ir Centrinėje Afrikoje. Šiose šalyse fiksuojamas ir didžiausias mergaičių mirtingumas, susijęs su ankstyva santuoka – net 26 mirtys per dieną. Šiose šalyse bendras vos paauglystės sulaukusių mergaičių-mamų mirtingumas yra keturiskart didesnis, nei kitose pasaulio šalyse.
Pietų Azijos šalyse su vaikų santuokomis susijusių mergaičių mirčių skaičius siekia 2000 per metus. Toliau seka Rytų Azija, Okeanija, Lotynų Amerika ir Karibų jūros regionas.
Pasaulinė koronaviruso pandemija žymiai pablogino mergaičių situaciją. Uždarytos mokyklos, paralyžiuotos šalių sveikatos apsaugos sistemos, dar daugiau ant skurdo ribos atsidūrusių šeimų, daugiau moterų ir mergaičių, karantino metu patiriančių smurtą tiesiog savo namuose.
„Vaikų santuokos yra viena iš baisiausių ir dažniausiai mirtimi besibaigiančių mergaičių seksualinio išnaudojimo formų lyties pagrindu. Kiekvienais metais milijonai mergaičių būna prievarta uždaromos namie su vyresniais vyrais be teisės į vaikystę, mokslą ar net išgyvenimą“, – sako Inger Ashing, tarptautinio tinklo „Save the Children“ vadovė.
„Gimdymas yra pagrindinė paauglių mirties priežastis visame pasaulyje. Jaunas paauglės kūnas nėra pasirengęs išnešioti ir pagimdyti vaiko. Negalime užsimerkti prieš šią problemą. Valstybių vadovus kviečiu pasirūpinti mergaitėmis ir užtikrinti, jog jos būtų apsaugotos nuo santuokų vaikystėje ir mirties, gimdant ankstyvame amžiuje. Pokytis įvyks tik tada, kai pačios mergaitės bus įgalintos priimti su jų gyvenimu susijusius sprendimus“, – dėsto vaiko teisių aktyvistė.
Organizacijos „Gelbėkit vaikus“ vadovė Rasa Dičpetrienė sako, kad ši tarptautinio tinklo atlikta pasaulio mergaičių situacijos analizė yra puiki priemonė mums čia, Lietuvoje gyvenantiems suprasti, nuo kokių problemų ir iš kokių situacijų pasitraukia žmonės. „Gyvenimas net ir itin sudėtingomis sąlygomis migrantų stovykloje Lietuvoje ar kitoje šalyje vis dėlto atrodo geresnis, nes šie žmonės, šios moterys, turi geresnio savo ir savo vaikų – ypač mergaičių – gyvenimo viltį. Daugelyje šalių nesikeičiant tam tikroms žmones iš kartos į kartą žalojančioms tradicijoms ar gyvenimo aplinkybėms, dažnai nelieka nieko kito, kaip tik rizikuoti ir migruoti.“
„Nors Lietuvoje ir neturime vaikų santuokų problemos bei didelio nepilnamečių mirtingumo, vis dėlto neramina ankstyvieji paauglių nėštumai, ypač socialinių sunkumų patiriančiose šeimose. Lietuvos statistikos departamento duomenimis, Lietuvoje kasmet pagimdo apie 400 nepilnamečių. Negaunančios meilės ir dėmesio šeimose, mergaitės, deja, meilės ieško ne visuomet tinkamose draugijose. Tik nuoseklus ir kryptingas į žmogaus teises ir pasirinkimo laisves orientuotas lytinis švietimas, laiku suteikta socialinė ir emocinė pagalba būtų geriausias įrankis mūsų mergaitėms nepatekti į sudėtingas situacijas ir nepradėti suaugusiųjų gyvenimo tada, kai jos nei fiziologiškai, nei ypač psichologiškai tam nėra pasirengusios. Būtent kokybiškų ir laiku suteiktų socialinių paslaugų bei tinkamo švietimo linkėčiau visoms Lietuvos mergaitėms Tarptautinės mergaičių dienos proga“, – sako organizacijos „Gelbėkit vaikus“ generalinė direktorė Rasa Dičpetrienė.
Su tarptautinio tinklo „Save the Children“ ataskaita „Global Childhood Report 2021. Girls’ Rights in Crisis“ galite susipažinti ČIA.